FOLK FOLK FOLK – helkväll med folk och världsmusik!

Datum

10 - 11 maj 2025

Tid

20:00 - 01:00

Plats

Moriska Paviljongen
Norra Parkgatan 2 214 22 Malmö

Mer info

160 kr för medlemmar 195 kr för icke-medlemmar

Folkklubben är tillbaka! I en sinnessjukt helpackad kväll tillsammans med andra akter i Moriskans spegelsal!
Köp biljetter här! 

Tider och info

19.30 Insläpp till konsert & Folkklubb
20.00 Orientalisk stråkfest med Baghdad Sessions
21.15 Crash Course i Folkdans
22.00 Folkklubb x3
Plats: Spegelsalen (Moriska paviljongen)

Åldersgräns 18 år!
Tillgängligt för rullstol.
Ledsagare behöver ingen biljett men föranmäls till info@moriskapaviljongen.se
mer info på fb-eventet

Artister

20:00-21:00 ORIENTALISK STRÅKFEST med BAGHDAD SESSIONS

baghdad

Tre framstående stråkmusiker i tre olika orientaliska stråktraditioner – till denna Baghdad Sessions-konsert spänner vi stråken rejält.
Nağme Yarkın från Istanbul har turkisk kemence som sitt huvudinstrument och turnerar ofta i Turkiet och utomlands. Hon är docent vid Istanbul University State Conservatory, verksam inom traditionell ottomansk/turkisk musik, komposition och jazzmusik.
Hedda Heiskanen är för Malmöpubliken kanske framför allt känd som tangoviolinist i Tangarte, alternativt som klassisk violinist. Men har också en lång kärleksaffär med den persiska kamanchen, och till denna konsert kommer hon att ta med ett urval av sin persiska repertoar.
Ghazwan Numan är för den klassiska publiken främst känd som klassisk altviolinist, men är uppvuxen i Baghdad med arabisk musik och behärskar även den till fullo på sin viola. En återkommande gäst överallt där det spelas arabisk musik i Malmö!
Gruppen kompletteras med Pär Moberg, återkommande musiker på Baghdad Sessions scen, som kommer att backa upp trion med lyriska basgångar på sin barytonsax.
Kvällen blir en sällan hörd, magisk blandning av turkisk, persisk och arabisk musik.
Nağme Yarkın
Hedda Heiskanen
Ghazwan Numan
Pär Moberg
Arrangörer: Mix Musik, Baghdad Sessions, Arabiskt-svenskt kulturcenter, Musikhögskolan i Malmö, Musik i Syd

21.15-22.00 CRASH COURSE i FOLKDANS med Klara Andersson
Kom och lär dig några nya halling-moves att flexa under kvällens FOLKKLUBB senare!
Arrangör: Malmö Folk

22.00-01.00 FOLKKLUBB x 3
Kommer bli tre underbara klubbiga akter

JULIA BENGTSON
julia bengtson

Julia Bengtson, musiker och artist, nyfiken och tveksam, rastlös och kanske lite lat. En tillvaro fylld av kontraster och motsägelser och ett ständigt betraktande av omvärlden. Nära, men på håll.
Musikaliskt hörs influenser från både det svenska popundret och den skandinaviska folkmusiken – tradition och produktion – med fokus på skaven som så tydligt är närvarande i den vardag hon skildrar. Det stora och det lilla. Det sköra och det starka. Det enkla och det svåra, det intima och det storslagna, det privata och det allmäntillgängliga.

Lekfullhet och allvar.
Folkmusik och pop.

DUGA

duga

Kraftigt rotade i den nordiska folkmusiktraditionen, bryter Duga ny mark och med en bred arsenal av akustiska instrument, samplingar och loopar skapar de ett tungt och mörkt ljudlandskap. Detta är en folkmusikalisk urkraft och har på kort tid väckt stor uppmärksamhet. Den kritikerrosade debut EP:n Ørf-Our Extended Play nominerades till en Grammis i kategorin Årets Folkmusik och utsågs av Lira Musikmagasin till en av de skivor som gett störst avtryck och gav skivan utmärkelsen: Årets Mörkaste. Obs, Anton Johansson ersätts av den eminenta Daniel Fredriksson.

Olof Kennemark – Viola d’amore, fiol
Albin Broberg – Moraoud, cittern, sampler
Daniel Fredriksson (vikarie) – Slagverk, elektronik
ALVA & ANDREYA
andreya och alva
Andreya Ek Frisk och Alva Bosdottir har en lång musikalisk historia bakom sig, med rötterna i den skånska folkmusikmiljön. De möttes i tonåren och har sedan dess spelat tillsammans till och från i otaliga sammanhang, på sistone främst ElektroFolk-projektet INUTI och nycirkus/folkmusik-föreställningen Cirqus Hialös. Under kvällen Folkklubb återvänder duon till rötterna – fiol, bas, sång, trall och fotstamp. Det utlovas svängigt dans-set!


Extra mys innan på dagen
14.30-16.30 Workshop med Folkmusikkören och Bilda Folk
Kören leds av folksångsproffsen Brita Björs och Johan Rehnqvist.
Samsång och stämsång med visor från Skåne, Hälsingland och kanske världen: fint, fult, sorgligt, rivigt, andäktigt, skojfriskt. Folkmusikkören i Malmö är en sångfest för alla, både visveteraner och nybörjare är välkomna.
Plats: Bistron (Moriska paviljongen)
Anmäl dig här

Medarrangörer:
Mix Musik, Baghdad Sessions / Arabiskt svenskt kulturcenter, Musik i Syd, Studieförbundet Bilda, Moriska Paviljongen

►MALMÖ FOLK är en ideell folkmusikförening som genomför konserter, danskvällar och kurser med stöd av Statens kulturråd och Malmö stad, i samarbete med RFoD.


0 svar på ”FOLK FOLK FOLK – helkväll med folk och världsmusik!”